Nudí se váš kůň? Nuda může mít mnoho podob – od nevinného plašení ptáků ve výběhu až po náhlou agresi vůči lidem, koním nebo sobě.
Nuda nebo legrace?
Ne, není to legrace, když se kůň začne nudit. Možná, že z nudy okusuje svůj box, občas zdemoluje kbelík na vodu, chrastí řetězem nebo dokonce hrabe, klká, tkalcuje, také může být agresivní vůči koním procházejícím stájovou uličkou. Stejně jako člověk, i kůň může v důsledku nudy, kterou lze definovat jako „víceméně silný či pronikavý nezájem o obvyklé aktivity“, začít trpět pocity silné únavy, vyčerpání, a dokonce i depresivními stavy. Nudou jsou ohroženi všichni koně, ale nejvíce ti, kteří náhle zůstanou, nejčastěji ze zdravotních důvodů, uvězněni ve svém boxu s minimálním kontaktem s jinými koňmi nebo s člověkem. U takových koní může dojít k rozvoji nechtěného chování velmi rychle. Další skupinou jsou osamělí koně ve výbězích, ti často chodí celé hodiny sem a tam podél plotu. Nuda může samozřejmě stát za rozvojem zlozvyků a agrese.
Jak pomoci
Koně jsou tvorové společenští, takže většina z nich při nenadálém nuceném pobytu v boxe ocení jsou-li v rušnější části stáje. Výhodou je, když mohou pozorovat ošetřovatele při každodenní práci, jezdce a jiné koně. Vhodné je také bezpečné okno, ideálně s výhledem do krajiny, na dvůr nebo jízdárnu, kde se celý den něco děje. Koně se pak zabaví třeba pozorováním skokového tréninku svých koňských kamarádů.
Další možností je stimulace člověkem. Představte si, že jste kůň zvyklý na pravidelný každodenní trénink, kdy hodinu i déle strávíte v plném soustředění na svého jezdce. Najednou za vámi jezdec přijde jen na skok, ošetří vás, ale čas, který spolu strávíte, je podstatně kratší než obvykle. Nic nového se neučíte, jen zahálíte. Dlouhá chvíle a nuda se pozvolna vkrádá. Co by pomohlo? Jakékoliv cvičení a učení se novým věcem. Vhodné jsou triky a cirkusové kousky, cokoliv, co koně bude bavit. Můžete také koně masírovat, drbat nebo hladit. Prostě být aktivně s ním a podněcovat jeho pozornost.
Hračky pro koně
Kapitola sama pro sebe jsou hračky pro koně. Do boxu i do výběhu je vhodný například míč pro koně. Jedná se o míče o různé velikosti. Menší jsou zpravidla s uchem, za které ho koně nosí a pohazují si s ním. Větší míče jsou určeny do výběhu a koně je před sebou strkají, kutálejí a najdou se i tací, kteří je používají stejně jako my lidé k balančním cvikům. Další možností jsouj speciální míče, které lze naplnit senem – kůň se tak zabaví během žraní sena. Prostě s míči je zábava. Plyšáci jsou také bezvadnou hračkou. S velkými plyšáky si koně hrají obdobně jako s míči. Jen je potřeba dohlédnout na to, aby potom nesežrali nějakou část zničeného plyšového kamaráda. Menší „medvídci“ se zase umisťují mezi mříže. V některých zemích jsou oblíbená stájová zrcadla, kdy je do boxu umístěno velké nerozbitné zrcadlo. Koně se zabaví pozorováním a očucháváním „druhého koně“ ve svém boxu.
- Aktivní hračky
Míče a plyšáci jsou pasivní hračky, které koně nikterak ke hře nepodněcují. Jak zajistit, aby si kůň s hračkou hrál? Odpověď je snadná. Použijte jídlo. Oblíbené pamlsky, kousky mrkve, kostičky suchého chleba nebo jablka udělají divy. Schovejte je do bytelné dózy s otvory či k tomu určené hračky, dejte do výběhu a uvidíte, jak se koník bude snažit dobroty vyndat. Nosem i kopytem bude hračku kutálet, jen aby laskominy vypadly. Přemýšlejte a hrajte si s koněm. Můžete poschovávat půlky jablek po výběhu, krajíce suchého chleba narafičit na kmen stromu, na přístřešek zavěsit sladký řetěz z ovoce nebo dát mrkve na dno lavoru s vodou. Fantazii se meze nekladou, ale vždy dbejte na bezpečnost a zdraví koně. - Seno a další jedlé hračky
Koně v přírodě strávili velkou část dne příjmem potravy, dnes jim porci sena položíme před nos do boxu, jádro nasypeme do žlabu, koně nemusí vynaložit téměř žádnou námahu, aby se nasytili a čas strávený žraním je jen zlomkem času, který by stejnou činností zaplnili v přírodě. I proto se mnoho chovatelů snaží koním znesnadnit příjem sena. Na trhu jsou všemožné pytle, sítě a krmelce na seno, ze kterých si koně vytahují seno stéblo po stéble. Je to zdlouhavé, ale naprosto přirozené krmení. A zabere tolik času, že si koně na nudu ani nevzpomenou. Podobně může působit i obyčejná sůl v podobě kostky. Lepší je sůl kamenná, která je pevnější a pomaleji se rozpouští než lisovaná sůl. Ideální je sůl umístit tak, aby nebyla pevně uchycená a koně museli při lízání vynaložit trochu energie a úsilí. Na podobném principu fungují i závěsné hračky s lizem do boxu nebo výběhu. - Živý společník
Od nepaměti doprovází především dostihové koně živý společník v podobě kozy, králíka, morčete nebo i slepice. Malý živý kamarád v boxe dokáže zahnat chmury a přátelství s koněm může být velmi pevné.
Rutina je nuda
Ale je tady ještě jedna nuda, která se může snadno vplížit i do života velmi aktivního koně. Nezájem o věci a dění kolem, které jsou pořád stejné. Ano, je to rutina. Je pravda, že koně mají rádi, když se dějí předvídatelné věci na předvídatelných místech a ve stejný čas. Jenže i rutina má své hranice, takže každého koně jednou za čas potěší malá změna. Je jasné, že v první chvíli může být jiná než obvyklá cesta třeba z jízdárny ke stáji (zvláště vede-li v první chvíli na druhou stranu od stáje) problematická, ale brzy kůň pochopí, že je to jen zábavná změna, zvláště připravíte-li koníkovi předem cestou malé překvapení. Hra a podobné stimulace jsou to, co koně udržuje aktivní. A koneckonců nejen koně.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.